ΜΟΝΑΧΟ - ΒΑΥΑΡΙΑ
ΣΥΝΟΨΗ
![Lufthansa](/images/default-source/airlines/lufthansa-logo.tmb-182x42.jpg?Culture=el&sfvrsn=59b9fe31_6)
![bavaria munich map](/images/default-source/tripmaps/monaxo-bauaria-map.tmb-1000x870.jpg?Culture=el&sfvrsn=7bb58dbd_2)
ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΜΟΝΑΧΟ
Πρωινή πτήση για το Μόναχο. Άφιξη στη Γερμανική μητρόπολη του νότου, που αναδεικνύεται σε προορισμό με άπειρες επιλογές για κάθε επισκέπτη και γίνεται συνώνυμο της υψηλής ποιότητας ζωής. Πεζόδρομοι για ατελείωτες βόλτες, πανέμορφα πάρκα, δρόμοι πλημμυρισμένοι από ποδήλατα, πινακοθήκες και μουσεία, αλλά και οι άρτιες υποδομές του, συνθέτουν την ιδιαίτερη φυσιογνωμία του Μονάχου, που καταφέρνει να συγκινεί και να μαγεύει, καταλαμβάνοντας μία θέση στους πιο δημοφιλείς προορισμούς του κόσμου. Στην περιήγηση πόλης, θα δούμε το Πανεπιστήμιο, την Αψίδα του Θριάμβου, το Εθνικό Θέατρο κ.ά.
Ακολουθεί βόλτα στην παλιά πόλη, όπου θα δούμε το ανάκτορο Ρέζιντεντς και περνώντας από την περιοχή με τις ιστορικές μπιραρίες θα καταλήξουμε στην πλατεία του νεογοτθικού δημαρχείου, με τη Στήλη της Παρθένου Μαρίας. Τα μνημειακά αξιοθέατα της πολύβουης Marienplatz συμπληρώνουν η στήλη με το χρυσό άγαλμα της Παναγίας (Marienschule), το εντυπωσιακό Παλαιό Δημαρχείο (Altes Rathaus) και η Peterskirche, η παλαιότερη εκκλησία του Μονάχου, με τα περίτεχνα αρχιτεκτονικά στολίδια της. Περάστε μια βόλτα από τον καθεδρικό ναό της Παρθένου Μαρίας (Frauenkirche), με τους εκπληκτικούς της τρούλους να γίνονται σημείο αναφοράς της βαυαρικής πρωτεύουσας. Μεταφορά στο ξενοδοχείο μας και χρόνος ελεύθερος.
ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ
ΛΙΜΝΗ ΚΙΕΜΖΕΕ - ΠΑΛΑΤΙ ΚΕΝΙΧΣΛΟΣ
Σήμερα θα επισκεφθούμε την περιοχή των λιμνών της νότιας Βαυαρίας. Από το μικρό λιμανάκι Πριν (Prien) θα πάρουμε το μικρό βαποράκι, για να μεταφερθούμε στο νησί, το οποίο παλαιότερα το κατοικούσαν μοναχοί και πάνω στο οποίο χτίστηκε τον 18ο αιώνα, ένα από τα πολλά παλάτια του Λουδοβίκου Β’ των Βιτελσμπάχερ, το μόνο που κατοικήθηκε από τον ίδιο, πριν από τον βίαιο θάνατο του. Τα δρομάκια μέσα στο πάρκο που οδηγούν προς το παλάτι, τα αιωνόβια δένδρα, τα πολλά αγάλματα με την κρήνη μπροστά στην είσοδο, αλλά και η καταπληκτική θέα του αλπικού τοπίου εντυπωσιάζουν. Τα περίτεχνα διακοσμημένα, σύμφωνα με τις προσταγές του Μπαρόκ δωμάτια, τα αυθεντικά έπιπλα εποχής , η πληθώρα των πινάκων, η μοντέρνα για την εποχή κουζίνα, είναι μερικά μόνο από τα πράγματα που θα τραβήξουν την προσοχή μας. Με τον ίδιο τρόπο θα επιστρέψουμε στο Μόναχο. Υπόλοιπο ημέρας ελεύθερο, για να επισκεφθείτε με την βοήθεια και τις υποδείξεις του ξεναγού σας κάποια από τις Πινακοθήκες, το ονομαστό Τεχνολογικό Μουσείο και να κάνετε τις αγορές σας στην εκτεταμένη αγορά της παλιάς πόλης.
ΡΕΓΚΕΝΣΜΠΟΥΡΓΚ - BΑΛΧΑΛΑ
ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:
- Αεροπορικά εισιτήρια Θεσσαλονίκη - Μόναχο - Θεσσαλονίκη με Lufthansa
- 4 διανυκτερεύσεις στο ξενοδοχείο Holiday Inn Munich City Center 4* ή παρόμοιο
- Πρόγευμα μπουφέ καθημερινά
- Μεταφορές, μετακινήσεις, εκδρομές, περιηγήσεις βάσει προγράμματος
- Έμπειρος αρχηγός/συνοδός του γραφείου μας
- Ασφάλεια αστικής ευθύνης & ειδική ασφάλεια Covid-19 έως 75 ετών
ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:
- Φόροι αεροδρομίου και επίναυλος καυσίμων 165€
- Είσοδοι σε μουσεία, επισκέψιμους χώρους, κάστρα
- Ό,τι ρητά αναφέρεται σαν προαιρετικό ή προτεινόμενο
- Τα προγράμματα μπορούν να εκτελεστούν με διαφορετική σειρά. Το τελικό πρόγραμμα θα δίνεται με το ενημερωτικό 3 ημέρες πριν την αναχώρηση.
- Το Early Booking ισχύει για τις πρώτες συμμετοχές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων.
- Οι παιδικές τιμές ισχύουν για διαμονή παιδιού (έως 12ετών) στο ίδιο δωμάτιο με 2 ενήλικες, σε πρόσθετη κλίνη εκτός εξαιρέσεων.
- Τα παιδιά που ταξιδεύουν με τη συνοδεία ενός γονέα, χρειάζονται έγγραφη συγκατάθεση του άλλου γονέα από το αστυνομικό τμήμα ή ΚΕΠ.
- Διαβατήριο σε ισχύ ή ταυτότητα νέου τύπου (εντός 15ετίας) είναι απαραίτητα για όλες τις εκδρομές στην Ευρώπη. Για εκδρομές εκτός χώρες Schengen ενημερωθείτε από το γραφείο μας. Οι ταξιδιώτες που δεν είναι κάτοχοι ελληνικών διαβατηρίων πρέπει να επικοινωνούν με την πρεσβεία της χώρας που θα ταξιδέψουν. Τα παιδιά έως 12 ετών ταξιδεύουν μόνο με διαβατήριο σε ισχύ.
- Στα περισσότερα ξενοδοχεία του εξωτερικού ζητείται πιστωτική κάρτα ή κάποιο ποσό ως εγγύηση, το οποίο επιστρέφεται με το check out.
- Η συμμετοχή σε οποιοδήποτε από τα αναφερόμενα ταξίδια, σημαίνει αυτόματη αποδοχή των Γενικών Όρων Συμμετοχής, που μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά εδώ
ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ | ΠΤΗΣΗ | ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ | ΑΦΙΞΗ |
---|---|---|---|
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΜΟΝΑΧΟ | LH 1775 | 11:30 | 12:40 |
ΜΟΝΑΧΟ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ | LH 1774 | 14:35 | 17:35 |