ΣΚΥΡΟΣ
ΣΥΝΟΨΗ
ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΑΘΗΝΑ - ΚΥΜΗ - ΣΚΥΡΟΣ
ΧΩΡΑ - ΜΑΓΑΖΙΑ
Πρωινό και αναχώρηση για τη Χώρα, χτισμένη αμφιθεατρικά πάνω σε βράχο με πανοραμική θέα προς τα παραθαλάσσια χωριά του νησιού. Θα περιηγηθούμε πεζή, καθώς δεν επιτρέπονται τα αυτοκίνητα, στα στενά σοκάκια με τα παραδοσιακά καταστήματα και τα βυζαντινά μνημεία που κοσμούν τις πλατείες. Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό και Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο Φαλτάιτς, όπου θα θαυμάσουμε συλλογές από αντικείμενα του σκυριανού σπιτιού και θα γνωρίσουμε τη σκυριανή υφαντική τέχνη. Σειρά έχει η Πλατεία Ελευθερίας ή Πλατεία Αιώνιας Ποίησης, αφιερωμένη στο Βρετανό ποιητή Ρόμπερτ Μπρουκ και στη συνέχεια θα έχουμε ελεύθερο χρόνο για γεύμα στην περιοχή Μαγαζιά. Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Δείπνο.
ΒΟΡΕΙΟ ΤΜΗΜΑ
ΝΟΤΙΟ ΤΜΗΜΑ - ΣΚΥΡΙΑΝΑ ΑΛΟΓΑΚΙΑ - ΚΥΜΗ - ΑΘΗΝΑ
Πρωινό και αναχώρηση για το πιο δύσβατο, νότιο τμήμα του νησιού, μέχρι εκεί που μπορεί να φτάσει το πούλμαν, περνώντας από τη δημοφιλή παραλία Καλαμίτσα. Συνεχίζουμε για τη φάρμα με τα σκυριανά αλογάκια, μια από τις πιο σπάνιες μικρόσωμες φυλές που υπάρχουν στον κόσμο και έλκει την καταγωγή της από τη Σκύρο. Μεταφορά στο λιμάνι, όπου θα επιβιβασθούμε στο φέρι μποτ για την Κύμη. Άφιξη στην Αθήνα αργά το απόγευμα.
ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:
- Μεταφορές, περιηγήσεις όπου αναφέρονται με πολυτελές πούλμαν της εταιρείας Panolympia
- Ακτοπλοϊκά εισιτήρια Κύμη - Σκύρος - Κύμη
- Διαμονή στο ξενοδοχείο Nefeli Hotel 4*, στη Χώρα
- Ημιδιατροφή καθημερινά
- Αρχηγός/συνοδός
- Ασφάλεια αστικής ευθύνης και ταξιδιωτική με κάλυψη Covid-19 έως 75 ετών
ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:
Τα γεύματα εκτός ξενοδοχείου.
Η είσοδος στους επισκέψιμους
χώρους.
Ό,τι δεν αναφέρεται στο πρόγραμμα.
Το τέλος ανθεκτικότητας στην κλιματική κρίση.